Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jezdectví

Když chcete jezdit na koni musíte umět nejen jezdit, ale i vše bez čeho byste se neobešli jako na příklad osedlad nauzdit atd. Pokusím se vás to naučit. Tato stránka je vedená v bodech a vše musí jít zasebou tak jak je to tu napsané.

 

 

 

1)Před jízdou musíte vykydat stáj a dát tam seno aby kůň nechoddil po boxu, ale zůstal u sena.

Před jízdou stáj vykidejte

2)Přivedte koně spátky do boxu a vyčištěte ho. Na břiše a na zádech nesmí zůstan žádné zaschlé bláto ani nic jiného, jinak by se kůň pod sedlem mohl odřít. Také důkladně omyjte hubu kdyby pod udidlem zůstal třeba kus sena koně by to dřelo a byl by nervózní.

 

3)Koně přivažte a nasaďte mu sedlo. Nezapomeňte pevně utáhnout podbřišník i když se kůň asi bude snažit "nafouknout".

 

4)Sundejte koni ohlávku a nasaďte mu uzdu. Vždy stujte z leva. Nejdřív přehoďte otěže, potom protáhněte pravou ruku pod hlavou a chyďte horní část uzdy, dále  levou chyďte kovové udidlo a přiložte ho koni k hubě dejte do tlami udidlo(stále jemě tahejte pravou nahoru), kdyby nechtěl brát srčte palec do koutku huby a zatlačte na dáseň. Potom protahněte uši a zapněte řemínky.

 Protáhněte uši

5)Až koně vyvedete ještě jednou utahněte podbřišník a vytahněte třmeny.

 Podbřišník musí být dobře utažený

6)Na koni vždy seďte rovně a s nataženýma rukama. Kůň se pobízí patama. Chodidla musíte mít patama dolu a špičkama ke koni. Otěže držíme koncem nahoru a byčík máme v malíčku.

na koi se nehrbte

 

Jestli máte nějaké otázky jděte na poznámkáček